Barion Pixel
Meniu
Meniu

2019-05-28

Ezért történelmi nap május 28.

Ezért történelmi nap május 28.

A mai nap egy sokszorosan fontos nap. Hogy megtudd, miért, először meg kell mutatnunk, honnan indultak és hová fejlődtek a menstruációs termékek a történelem folyamán, és miért forradalmi ebben a Redy megszületése. Ezután pedig azt is felfedjük, miért pont ezen a napon fedünk fel mindent.

Köténytől a Holdig

A nők amióta világ a világ, rongyokat, vattát, flannelt (egyes kultúrákban pedig tengeri szivacsot) tettek a bugyijukba a vérzés ellen.

A XIX. század közepén vagyunk, tombol az ipari forradalom. A vállalkozó kedvű férfiak megérzik, hogy itt el lehetne adni valamit. Megjelennek a különböző „egészségügyi kötények” – gumidarabok, amit a bugyi és a szoknya közé kellett felvenni, hogy ne ázzon át a szoknya. Állítólag iszonyú kényelmetlen volt.

A „menstruációs övek” is ehhez a korszakhoz tartoznak, bonyolult szerkezetűek és nehezen viselhetőek voltak.

Nem csoda, hogy ezek a kényelmetlen ”fejlesztések” eladhatatlannak bizonyultak. Annál is inkább, mert lehetetlen volt eladni egy olyan terméket, amelynek a nevét (mert benne volt a menstruáció) tabu volt akár kimondani is.

1920-ban megjelenik az első betét, ami tulajdonképpen az első világháborúban használatos kötszerek újracsomagolása volt. Cellulóz, akril és vatta keverékéből készült, és a tehetősebb, fehér nőknek célozták. A nőknek egy öt centest kellett bedobniuk egy befőttesüvegbe, és cserébe elvehettek egy betétet a dobozból, így oldották meg a diszkrét lebonyolítást.

Az első női feltaláló, aki a menstruációs termékek terén jeleskedett, Leona Chalmers volt, aki a menstruációs tölcsért adta a világnak az 1930-as években. Ez a termék hiába volt hatékonyabb kortársainál, az emberek nem voltak készek arra, hogy ilyen közel kerüljenek a vérhez.

1931-ben egy Earle Hass nevű férfi megalkotta a ma ismert tampont, kartonból és vattából amihez egy applikátor is tartozott. A Kotex nevű cég nem hitt benne, és ejtette is az ötletet.

Viszont Gertrude Tendrich lát benne fantáziát, megveszi a szabadalmat, és Tampax néven piacra dobja a tampont. A hirdetések csak férjezett nőknek szóltak, hiszen úgy gondolták, csak olyanok használhatják, akik elveszítették már a szüzességüket. A kereskedelmi forgalom előtt orvosi célokra is használták, pl.: tinktúrákban áztatták a tamponokat, hogy különböző nőgyógyászati problémákat kezeljenek vele.

1969-ben ember járt a Holdon, és ebben az évben jelent meg az első öntapadós betét is. Ez nagy szó volt, hiszen addig mindenféle övekkel és tűkkel kellett rögzíteni a betéteket.

A Holdtól a Redy-ig

Az elkövetkezendő évtizedekben tovább fejlesztették a meglévő menstruációs megoldásokat, de nem sikerült teljeskörű biztonságot adó, valóban kényelmes megoldást nyújtani minden menstruálónak. Felmérésünkben a válaszadók több, mint 42%-a azt jelezte vissza, hogy elégedetlen az eddig elérhető menstruációs termékekkel.

A menstruációs termékek piaca nagyon sokáig nem a nők és a menstruálók igényeire volt szabva, hiszen gyakran nem is ők tervezték ezeket a termékeket.

Viszont nagyon sokat változott a világ az utóbbi években. A nők egyre többet hallatják a hangjukat, kifejezik igényeiket. Nem kell már fejet hajtani azoknak a megoldásoknak, amelyek nem kényelmesek, vagy egész egyszerűen nem nyújtanak valódi vagy teljeskörű megoldást.

A Redy is egy ilyen ráeszmélés hatására született. A Redy egy magyar menstruációs bugyi, egy olyan forradalmi megoldás a menstruációra, amelyre Magyarországon még igazán nem volt példa.

Ezt az innovációt az is tette lehetővé, hogy a textilek is óriási fejlődésen mentek keresztül az utóbbi időszakban. A biopamutnak és az okostextileknek köszönhetően olyan bugyit tudtunk fejleszteni, ami nemcsak kényelmes és szép, hanem rengeteg folyadék felszívására és (szivárgás nélküli) megtartására is képes.

Hogy jön ide május 28?

Ma van a Menstruációs Higiénia Napja!

Ma van a Menstruációs Higiénia Napja!

Ma van a Menstruációs Higiénia Napja! Azért időzítettük erre a napra a Redy megjelenését, mert ez a nap olyan értékekért és célokért harcol, amikért mi a Redyvel az év 365 napján tenni fogunk.

Az oktatás hiánya, a tabuk és a stigma okozzák a rossz menstruációs higiéniát. A menstruációs eszközökhöz való korlátozott hozzáférés (menstruációs szegénység) és a nem megfelelő higiénés infrastruktúra pedig aláássa a nők tanulmányi lehetőségeit, egészségét, és általános társadalmi státuszát.

Mi ezeken a problémákon szeretnénk dolgozni és segíteni felszámolni őket.

A menstruáció nem tabu, hanem egy szupererő.

Fiatal nők vagyunk, akik azt tűzték ki célul, hogy a menstruáció kapcsán ne szégyent és frusztrációt, hanem büszkeséget és magabiztosságot érezzenek azok, akik átélik.A mai nappal útjára indítottuk a Redyt, amivel részt kívánunk venni ebben a küldetésben. Csatlakozz hozzánk InstagramonFacebookon és hírlevélben!

Csak izgit, hasznosat és fontosat írunk. Tabuk és spam nélkül. Itt csatlakozhatsz ??

FĂRĂ SPAM, FĂRĂ TABU

Alăturați-vă nouă! Scriem doar despre lucruri interesante, utile sau importante, fără tabuuri sau spam. Pentru abonamentul dvs. vă vom oferi un cupon 10% pe care îl veți folosi la prima achiziție.

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Perioada ta
este o SUPERPUTERE.

2 munkanapon belül válaszolunk
newsletter

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
© 2024 this is Redy
Pregătit de:
Lacătinimautilizatorcrucemeniulchevron-jos