Category_edukáció

Fontos mérföldkő a szudáni nők életében

Fontos mérföldkő a szudáni nők életében: végre törvényi szabályozás tiltja a nők körülmetélését!
Végre törvényi szabályozás tiltja a nők körülmetélését! Emberekként, nőkként, menstruációs bugyi márkaként, (bárhová is helyezzük a hangsúlyt) fontosnak tartjuk, hogy képben legyünk a nőket érintő témákban, hogy merjünk beszélni tabukról minél nyíltabb fórumon, egyre többen és többen, mert bizony vannak olyan témák, amiknek nagyobb nyilvánosságra van szükségük, hiába nem kívánatosak sokszor, vagy rossz beidegződések miatt nem szeretünk róluk beszélni. Pedig mennyire, hogy kellene! Hiszen minden hír mögött ott egy történet, és minden történet végén egy ember áll, ha nem több.
‘Egy új törvény bűncselekménnyé nyilvánította a nemi szervek csonkítását Szudánban.’ - felütéssel indul a Marie Claire cikke.
Bár keserédesen, de örülünk! Örülünk, mert egy nagyon fontos lépést tett az ország az emberi és a női jogokért folytatott harcban, győzelem azoknak a nőknek, akiknek a vészkiáltása végre értő fülekre talált, új esélyt adva ezzel több millió lánynak, akiknek a törvényi szabályozás következtében nem kell átélniük a körülmetélés és sokszor súlyos következményeinek kínját. Szomorúak vagyunk, mert a világ több országában továbbra is legális, bevett gyakorlat a nők nemiszerveinek csonkítása különböző magyarázatokkal: évezredes hagyományok, beavatási rítus, hiedelmek, kultúrális beidegződés. Sajnos más országok példáján keresztül sejthető, hogy a törvény beiktatásával nem szüntethető meg teljesen ez az embertelen gyakorlat, maximum visszaszorítható. Például Kenyában 2001 óta tiltja a törvény a körülmetélést, de a kevésbé ellenőrzött területeken, eldugott falvakban továbbra is gyakorolják a nők csonkításának valamilyen formáját, igaz, hogy sokkal kisebb számban. Országok, ahol a mai napig végzik a beavatkozást: Afrika több országa, Indonézia, Jemen, Irak. Pár évvel ezelőtti becslés szerint több, mint 140 millió (!!) nő esett át már ilyen eljáráson. Több formáját különböztetjük meg a körülmetélésnek:
  • amikor ‘csak’ a csikló hegyét metszik le
  • amikor a szeméremajkak és a csikló is roncsolódik
  • fáraói körülmetélésnek hívják, amikor a nagyajkakat összevarrják, sokszor ezt a hüvelybemenet szűkebbre öltésével is tetézik
Sokszor a beavatkozás következtében súlyos egészségügyi problémák alakulhatnak ki, ciszták, vérfertőzés, de végződhet halállal is. Borzalom. Visszatérve a törvényre, a szabályozás értelmében, akiről kiderül, hogy Szudánban körülmetélést hajt végre egy nőn, akár 3 éves börtönbüntetéssel és pénzbírsággal is sújtható. A teljes felszámolás még odébb van, de a törvény óriási változást hozhat. Ez egy nagyon nehéz téma, amiről még beszélni is rettenetes, de mégsem mehetünk el mellette szó nélkül, hiszen a szabályozás is a sok apró hang és a kitartó küzdelem eredményeként születhetett meg. Óriási tisztelet a The Five Foundation-nek, akik globálisan harcolnak az embertelen eljárások betiltásáért és azoknak a nőknek, akik merték hallatni a hangjukat, és bízni a méltóbb élet reményében! Csak így tovább! Forrás: Marie Claire, Index, Magyar Narancs Ígérjük, jövő hétre valami lélekemelőbbel készülünk!

Legutóbbi cikkeink

6 tény a puncidról
P.I.K. - Punci Illat Kalauz