Nem is olyan rég instastoryztunk egy kiállításmegnyitóról, amelynek témája a menstruációs fájdalom volt. Most beavatunk abba, amit láttunk, és milyen részleteket tudtunk meg az alkotóktól.
A kiállítás apropóját Kormos Anna Zsófia doktori projektje adja, amelynek koncepciója egy hordható okoseszköz, amely a menstruációs fájdalmat átélőknek nyújt majd segítséget. A kiállítás értelmezhető úgy, mint ennek az ötletnek a “háttérkutatása”, hiszen a menstruációs fájdalom áll középpontban különböző megközelítésekben.
- Egyfelől jelen van a tudomány a különböző antropológiai, szociológiai megközelítések által, ezek jelennek meg a feliratokban, szövegekben. Például a menstruáció funkciója a különböző ősi/törzsi kultúrákban, a tabusítás kialakulása vagy a Holddal való összehangoltságának jelentősége.
- Egyúttal pedig a témára való művészeti reflexiókat is találunk: a videós munkák, amelyekben közös, hogy valamilyen úton-módon a fájdalom érzékeltetésére törekednek. Ahogy például a különböző vizuális ingerek, vágási módok érzékszervi válaszokat váltanak ki (pl.: villanások) olyanok számára is, akik nem feltétlenül élnek át menstruációs fájdalmat. A szövegek pedig olyan grafikai/képi kontextusban voltak elhelyezve, hogy művészeti reflexióként is értelmezhetőek.
- A harmadik rész egy újrahasznosított textilekből készült installáció volt, amely maga Kormos Anna Zsófia munkája. Ausztrics Andi, a kiállítás kurátora kiemelte, hogy fontos szempont volt, hogy legyen valami társadalmi kapcsolódása, “hasznossága” a projektnek. Így jött létre a NEM!-mel (Nők egymásért Mozgalom) való együttműködés. Az installáció textiljeiből neszeszerek készülnek (ITT lehet őket megvásárolni), és az eladásukból befolyt összeg a menstruációs szegénység által érintett nőkhöz fog eljutni a segítségükkel.