betegség

Nem véletlen egybeesés, ha általában a menstruációdkor leszel náthás! #periodflu

Menstruáció előtti betegség, periodflu
Kapar a torkod, fájnak a végtagjaid, nyilal a fejed, és még meg is fog jönni vagy már meg is jött, mintha az önmagában nem lenne elég… Pedig, ha egybeesnek ezen a tünetek, akkor nem a sors kegyetlen veled, hanem nagy valószínűséggel összefüggés van köztük, amit úgy hívunk: period flu. Mik ezek az influenzaszerű tünetek? Segítünk tájékozódni! Ha pont olyan érzeteid vannak peteérésed környékén vagy a menstruációs előtti és alatti napokban, mintha épp megbetegednél vagy egy megfázás kerülgetne és gyengítene le, akkor téged is érinthet a menstruációs influenza (period flu). Ez a PMS egy jellegzetes tünetcsoportjának tekinthető, de nem azonos vele, ugyanis itt kifejezetten influenzaszerű tünetekről van szó.

Hogyan ismerheted fel?

A period flu általában pár napig tart (ritkábban 1-1,5 hétig is), 2-3 nappal a menstruációs kezdete előtt jelentkezik vagy akkor durvul be minden tünet. Mik lehetnek ezek?
  • levertség, szédülés
  • fejfájás
  • emésztési gondok
  • ízületi fájdalmak
  • ritkán láz, hidegrázás
  • torokfájás, nátha

Miért van ez az egész?

Bár nagyon sok nőt érint, még sincs hivatalos orvosi diagnózis a menstruációs influenzáról. A kutatások szerint a hormonális változások váltják ki és az amúgy is leterhelt immunrendszer ezekkel a ciklikusan előforduló tünetekkel jelez. Ráadásul akinek valamilyen alapbetegsége van, azoknál felerősödhetnek az alapbetegség tünetei is a period flu idején. Fontos tudnod tehát, hogy nem vírusfertőzés okozza, a period flu inkább egy immunválasz a sejtek kiválasztása miatti természetes gyulladásra és a méh görcsös összehúzódásaira.

Mi ront és mi segít a helyzeten?

Az orvosok a menstruációs influenzát életmódbeli dolgokkal hozták eddig összefüggésbe, kiváltója vagy a tünetek felerősítője lehet a stressz, az ezáltal legyengült immunrendszer, a nem egészséges étkezi szokások, a mozgás és a minőségi alvás hiánya. Ami pedig segíthet: - Ha minderről konzultálsz a dokiddal! Csekkold le, hogy nincs-e más problémád, ez mindig fontos alaplépés. - Mindenképp segít, ha próbálsz változtatni a kiváltó okokon, azaz rendszeresebben mozogsz, elhagyod a feldolgozott élelmiszereket, odafigyelsz a vitaminokra, a megfelelő alvásra és hagysz pihenőidőt a lelkednek, szellemednek is, hogy a stresszről múltidőben beszélhess.

Források: health.com , my.clevelandclinic.org , hormonpont.hu , hazipatika.com , surescan-womenshealth.co.uk

Szerző: Scherer Anna

Ha szívesen olvasnál hasonló témákról, nézz körül blogunkon és csatlakozz hozzánk instagramon és tiktokon is!

Legutóbbi cikkeink

5 dolog, amit nem tudtunk a menstruációs bugyikról 5 évvel ezelőtt
Fesztiválozz Redyben!