Téves elképzelések ellenére a premenstruációs szindróma (későbbiekben PMS) nem a női lét természetes velejárója, hanem egy olyan hormonális egyensúlyzavar, amely egyaránt negatív hatással lehet a testi és lelki közérzetünkre. Ezek a cseppet sem kellemes tünetek a menstruáció előtt pár nappal vagy akár rosszabb esetben két héttel jelentkezhetnek. Időtartama, illetve mértéke ciklusról ciklusra változhat - a cikket Romhány-Kormos Viktória, hormontanácsadó írta.
A PMS okai és tünetei
Négyből három nő tapasztal valamilyen premenstruációs tünetet
Több esetleges okot is társítanak az állapot kialakulásához. Ami teljesen biztos, hogy a menstruációs ciklushoz kötött nem optimális hormonváltozások eredménye. No, de milyen esetben nem optimálisak a ciklus alatti hormonváltozások?
- pajzsmirigy alulműködés
- ösztrogéndominancia
- mellékvese kimerülés vagy éppen túlműködés
- bélflóra egyensúlyának felborulása
- fokozott prolaktintermelés
- stressz
- tápanyaghiány
- dohányzás, alkohol, túl sok koffein
- inzulinrezisztencia
A PMS-hez már több mint, 150 tünetet társítottak, melyek közül a legjellemzőbbek az alábbiak.
Lelki és mentális tünetek
- ingerlékenység
- túlérzékenység
- gyenge koncentrálóképesség
- szexuális vágy megváltozása
- szorongás
- hangulatingadozás
- extrém kimerültség
- depresszió
Fizikai tünetek
- fokozott étvágy
- fejfájás, migrén
- mellfájdalom
- puffadás
- aknék
- álmatlanság
- herpesz
- extrém kimerültség
- ödémásodás
PMS és a legfontosabb tápanyagok
Télen markánsabbak lehetnek a premenstruációs tünetek, aminek az oka a D-vitamin hiánya lehet
Bármilyen gyökérok is áll a háttérben a tápanyagfeltöltés mindig az első lépés, ha hormonális egyensúlyzavar áll fent. Összeszedtük nektek a legfontosabb tápanyagokat, amik mérésékelhetik, sőt akár meg is szüntethetik a mensutruáció előtti napok kellemetlen tüneteit,
Omega-3: makréla, lazac, tőkemájolaj, hering, kagyló, szardínia, dió Cink: kagyló, csicseriborsó, bab, szezámmag, dió, kesudió, mandula, tojás, teljes kiőrlésű gabonák, étcsokoládé Magnézium: tökmag, mandula, spenót, kesudió, tökmag, földimogyoró, fekete bab, étcsokoládé, mogyoróvaj, avokádó Szelén: brazildió, csirkehús, tojás, barnarizs, napraforgómag, gomba, zabpehely, spenót, lencse C-vitamin: narancs, kivi, citrom, grapefruit, paprika, eper, paradicsom, brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol E-vitamin: mandula, napraforgómag, mogyoróvaj, fenyőmag, libahús, földimogyoró, lazac, pisztráng, avokádó, mangó, kivi A-vitamin: máj, makréla, lazac, liba, tojás, pisztráng, osztriga B6-Vitamin: máj, tonhal, lazac, csicseriborsó, baromfi, sötét leveles zöldek, banán, papaya, narancs, sárgadinnyeA PMS tünetek enyhítése
Az életkor előrehaladtával a PMS rosszabbodhat
A hormonális problémák esetén mindig fontos a helyes táplálkozás kialakítása, emellett azonban sok olyan éltemódbeli tényező van még, amire érdemes odafigyelni, ha te is tapasztalod magadon a PMS tüneteit.
- rendszeres testmozgás
- tápanyagdús étkezés
- májtámogatás
- bélflóra támogatása
- inzulinegyensúly
- elegendő vízfogyasztás
- hatékony stresszkezelés
- pihentető, kiegyensúlyozott alvás
- éhgyomoros koffeinfogyasztás kerülése
Ha úgy érzed, hogy premenstruációs tüneteid jelentősen befolyásolják a mindennapjaid, mindenképpen érdemes felkeresned egy szakembert, aki segít feltárni a gyökérokokat és megoldást nyújt a tünetek enyhítésére.
Ha szívesen olvasnál hasonló témákról, nézz körül blogunkon és csatlakozz hozzánk instagramon és tiktokon is!
A cikk szerzője Romhány-Kormos Viktória, hormontanácsadó, a this is Redy és a PomPom együttműködésének szakmai támogatója, a Hormonpont holisztikus hormontanácsadó alapítója.