A közösségi média bugyraiban, főleg külföld tartalomgyártóknál fel-fel merül a 'seed cycling', mint egy a női hormonrendszert támogató szokás. Itthon erről nem igazán hallani – magyar megnevezése sincs a módszernek. Ha felkeltette a kíváncsiságod, tarts velünk, vessünk egy pillantást arra, mi is ez a seed cycling és mit mond róla a tudomány.
Ami ezek után valószínűleg felmerült benned: oké, na de mi az a seed cycling?
A seed cycling gyakorlatilag egy nagyon egyszerű, különböző magvak ciklikus fogyasztásán alapuló módszer, ami segíthet a hormonrendszer működésének támogatásában, helyreállításában. A lényege az, hogy a ciklus első felében (menstruáció és follikuláris fázis idején) napi 1-2 evőkanál len-és tökmaggal dúsítjuk az étkezésünket, a második felében pedig szezám-és tökmaggal. Nem bonyolult, igaz?
Azonban jogosan merülhet fel benned a kérdés: vajon tényleg működik?
Amit a tudomány mond
Mindenekelőtt azt le kell szögeznünk, hogy konkrétan a seed cycling hatékonyságát bizonyító kutatás ezidáig nem készült, azonban azt számos tanulmány kimutatta, hogy ezen magvak bizonyos alkotóelemei bizonyíthatóan pozitív hatással bírnak a hormonrendszerre.
Egy picit részletesebben
A lenmag kiemelkedő mennyiségű omega3 zsírsavat tartalmaz, ezen kívül fitoösztregénekben – melyek nagyon enyhe ösztrogénhatású vegyületek – és lingánokban is gazdag, melyek hozzájárulnak az egészséges ösztrogéntermeléshez. Továbbá egyes kutatások alapján a lenmag fogyasztása megnövelheti a luteális fázis hosszát, valamint a PMS tüneteit is csökkentheti.
A tökmag magas omega3, cink és fitoösztrogén tartalma által járul hozzá az egészséges hormonháztartáshoz.
A napraforgómag gazdag cinkben, E-vitaminban, rézben és folátban. Magnéziumtartalma is említésre méltó, mely makroelem hozzájárul a megfelelő progeszterontermeléshez.
A szezámmag pedig cink, szelén és kalciumtartalma mellett gyulladáscsökkentő hatású is.
Akkor érdemes kipróbálni?
Ez egy olyan módszer, amivel még ha nem is tapasztalsz változást általa a ciklusodban, akkor is bevittél rengeteg értékes tápanyagot, ráadásul ezen körforgás által közelebb is kerülhetsz a ciklusodhoz és talán egy kis inspirációt is ad ahhoz, hogy jobban odafigyelj a tested jelzéseire. Így ha megtetszett és úgy gondolod, hogy szívesen adnál neki egy esélyt, akkor csak bátorítani tudunk Téged. Szórhatod őket kására, salátába, turmixba vagy akár a szendvicsedbe is – arra figyelj, hogy nyersen és lehetőleg őrölve fogyaszd őket a jobb felszívódás érdekében.
Érdekesség
Ha éppen nincsen menstruációs ciklusod (például szoptatsz) vagy már a menopauza éveiben jársz, de szimpatikus a seed cycling szemlélete, akkor sem kell lemondanod róla: a holdfázisokhoz is igazodhatsz, a bennük lévő tápanyagok pedig így is támogathatják a szervezetedet.
Szerző: Lerch Tamara
Források: drbrighten.com; Lisa Hodari: Seed cycling guide for hormonal balance; Irfan, T., Seher, K., Rizwan, B., Fatima, S., & Sani, A. (2021): Role of Seed Cycling in Polycystic Ovaries Syndrome