A leggyakoribb PMS tünetek és hogyan kezeld őket
Változó hangulat, puffadás, fáradtság…ez csak a PMS lehet. Vagy talán mégsem? Nézzük meg a leggyakoribb PMS tüneteket és azt, hogyan tudod őket kezelni!
Szóval mi is a PMS?
A premenstruációs szindróma (PMS) a menstruációs ciklus második felében, általában a menstruáció előtt 5-11 nappal jelentkező tünetegyüttes. A PMS megnyilvánulhat fizikai, érzelmi és pszichológiai panaszként is, illetve ezek kombinációjaként (kösz szépen). Mindezek a tünetek aztán a menstruáció kezdetével általában enyhülnek vagy megszűnnek.
A PMS tünetei:
- Hangulatingadozás: „a hagyj békén, az utállak, a nem bírom ki magam sem, a jaj már” érzések, azaz az ingerlékenység, a szorongás, a depressziós hangulat vagy fokozott érzelmi érzékenység.
- Puffadás és hasi diszkomfort: „a nem tudom begombolni a gatyám, a semmi sem kényelmes” napok, azaz amikor a hormonális változások miatt folyadék-visszatartás léphet fel, és emiatt puffadsz.
- Mellfeszülés: „a csak pamut topot veszek fel, a gyűlölöm a csipkét” periódus, azaz, amikor a mellek érzékennyé, akár duzzadttá is válhatnak.
- Fáradtság: „a dehogy megyek spinningre, de még a boltig se” állapot, amikor lecsökken az energiaszinted és az alvás a legcsábítóbb tevékenység.
- Fejfájás vagy migrén: „az ez most komolyan nem hiányzott” helyzet, amikor a hormonális ingadozások miatt gyakoribbá válhatnak a fejfájások.
- Falási vágy vagy étvágyváltozás: „az ide minden csokit” vagy „a ránézni se bírok semmire”, amikor fokozódik a PMS idején az édesség utáni vágy vagy a totális étvágytalanság jelentkezik.
Mit tehetsz a PMS tüneteinek enyhítésére?
- Egészséges étrend: Kerüld a magas sótartalmú ételeket, mivel ezek hozzájárulhatnak a folyadék-visszatartáshoz és puffadáshoz. Fogyassz vitaminokban gazdag növényi tápanyagokat, amelyek hosszú távon is hozzájárulhatnak az egészségedhez.
- Stresszkezelés: Próbálj ki relaxációs technikákat, mint a meditáció vagy a mélylégzés, hogy csökkentsd a stresszt, a hangulatingadozásokat.
- Alvás: Törekedj a napi 7-8 óra pihentető alvásra.
- Rendszeres testmozgás: A mérsékelt intenzitású mozgások – mint a séta vagy a jóga – segítenek csökkenteni a stresszt és javítani a közérzetet.
- Vitamin- és ásványianyag-pótlás: A B6-vitamin, magnézium és kalcium bevitele és a Redy magnézium krém is hozzájárulhat a PMS tüneteinek enyhítéséhez.
PMS vagy más?
A PMS tünetei bizony hasonlíthatnak más állapotokhoz. Ilyen például:
- Az ovulációs fájdalom: A ciklus közepén, az ovuláció idején jelentkező alhasi, nagyrészt féloldali, peteérés fájdalom. Ez általában rövid ideig tart és nem igényel kezelést.
- A menstruációs derékfájás: A menstruáció alatt jelentkező deréktáji fájdalom, amely a méhösszehúzódások miatt van.
- Az egyéb hormonális egyensúlyhiányok: Itt az a fontos, hogy ha a tünetek nem ciklikusan jelentkeznek, érdemes orvosi tanácsot kérni.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Ha a PMS tünetei jelentősen befolyásolják a mindennapi életedet, vagy ha bizonytalan vagy a tünetek eredetében, mindenképpen konzultálj szakemberrel. Az orvos segíthet kizárni más lehetséges okokat és személyre szabottan segíteni.
Szerző: Scherer Anna
Források: egészségvonal, webbeteg, funkcionálisorvoslás, bhc, apollohospitals