Category_edukáció

Ciklusflow és mindfulness, avagy a menstruációs ciklus és a tudatos jelenlét

Ciklusflow és mindfulness, avagy a menstruációs ciklus és a tudatos jelenlét
A menstruációs ciklus minden nő életének természetes része, amelynek jól tudjuk különböző szakaszai különböző érzéseket és energiaszinteket hoznak magukkal. A tudatosság gyakorlása és az életünk ciklus alapján való tervezése segíthet harmonikusabban élni a testükkel. Ahhoz, hogy tudatosan át tudd élni a ciklusflow élményét először is tisztázzuk az alapokat!

1. Mi az a menstruációs ciklus?

A Redy blog olvasójaként már tudhatod, hogy a menstruációs ciklus általában 28 napig tart (ez változhat nőről nőre), amely négy fő szakaszból áll: menstruációs, follikuláris, ovulációs és luteális szakasz.

2. Hogyan tudod a mindfulnesst alkalmazni a menstruációs ciklus során?

A mindfulness szerint életed minden pillanatát a maga teljességében érdemes átélni. A tudatosság gyakorlása segít jobban megérteni és elfogadni tested változásait. Találd meg az egyensúlyt, kezd el megfigyelni magadat, a ciklusodat, és ne szabályozni akard, hanem barátkozz meg vele, szeresd! Az olyan mindennapi tevékenységek, mint egy rövid meditáció, naplóírás és légzésgyakorlatok mind hozzájárulhatnak a belső egyensúly megteremtéséhez. Nem kell óriási dologra gondolni, amikor a tudatos jelenlétről beszélünk, érdemes kicsiben kezdeni! Tuti tipp a ciklusnapló írása, ami segít megérteni a megélt jelent. A mindfulness alapvetően a pillanatnyilag észlelhető belső és külső tapasztalatokat tudatosítása, amelyhez a ciklusnapló írása tökéletes gyakorlat. A ciklusflow önismeret, amelyet akár ma is elkezdhetsz!

3. Milyen tevékenységeket tervezz a menstruációs ciklus alapján?

A tudatos jelenlét után beszéljünk a tudatos tervezésről. A ciklusunk során fontos, hogy ráhangolódjunk a különböző fázisokra, hogy a legjobban kihasználhassuk az egyes szakaszokban érzett energiaszinteket és érzéseket.
  • Menstruációs szakasz (1-6 nap): A menstruáció bekövetkeztével ez az időszak alacsony energiaszinttel jár: Pihenés, relaxáció és öngondoskodás legyen a fókuszban. Kerüld el az intenzív fizikai tevékenységeket, léleksimogató dolgokat tervezz be.
  • Follikuláris szakasz (7-12 nap): Az energiaszint emelkedni kezd, a hangulatod is javul. Itt az ideje az energikus tevékenységeknek. Indíts új projekteket, szervezz társasági eseményeket a hétre. Érdemes előre tervezni a következő energiadús szakaszra, hogy legyen mit csinálni, mikor jön a power!
  • Ovulációs szakasz (13-19 nap): A legmagasabb energiaszint és a legnagyobb termékenység ebben az időszakban van. A kommunikáció, kapcsolatépítés, kreatív projektek ideje. Élvezd ki, alkoss, légy szuper nő, és ezt mutasd is meg, ünnepelj!
  • Luteális szakasz (20-28 nap): Az energiaszint csökken, és a PMS tünetei megjelenhetnek. Itt az önreflexió, meditáció, könnyű testmozgás ideje. A self-care és az én-idő egy jó könyvvel a legjobb választás ilyenkor.

Szerző: Katona Petronella

Ha szívesen olvasnál hasonló témákról, nézz körül blogunkon és csatlakozz hozzánk instagramon és tiktokon is!

Legutóbbi cikkeink

5 ajándékötlet barátnőknek, lány tesóknak, anyáknak és minden nőnek
Hamisítatlan Disney: A menstruáció története